Komponowanie dań to sztuka wymagająca wiedzy, talentu i niegasnącej pasji, dobranych w idealnych proporcjach. To dla nas miłość o różnych smakach, w której znaczenie ma każdy najdrobniejszy szczegół. Tak się skłąda, że większość osób z rodziny i bliskiego grona współpracowników traktuje gotowanie jako pasję. Ta pasja nas łączy zarówno w pracy jak i życiu prywatnym. W przepisach chcielibyśmy się z Wami tą pasją podzielić. Przybliżyć różnorodność i wielobarwność smaków kuchni świata. Zachęcić do podjęcia trudu i pogotować razem zna nami.
Przepisy będą pochodzić od różnych autorów od zaawansowanych amatorów do zawodowców. Poznamy ich niepowtarzalny styl i smaki które preferują.

Sałatka "letnie orzeźwienie"

Wszyscy lubimy sałatki. Ich różnorodność przyprawia o zawrót głowy. Mogą być lekkie lub sycące. Mogą być drugim śniadaniem, przekąską lub zastąpić kolację, jeśli jest treściwa. Słodkie, pikantne, warzywne, owocowe, z sosem czy majonezem... Ja proponuje dziś sałatkę "letnie orzeźwienie". Myślę, że ją pokochacie w upalne dni

Czytaj więcej

Ostro kwaśna zupa tajska z krewetkami

Jako przedstawicielka zup kuchni tajskiej na pewno powinna być wymieniana jako jedna z najlepszych. Jednak jako pierwsza zupa kuchni azjatyckiej może być trudna do zrobienia. Nie tyle co do wykonania ale doprawienia i złapania balansu między smakami.

Czytaj więcej