maj

MAJ

Maj – komunie
Maj jak majówka. To malownicze pejzaże młodej ziemi. W całej krasie piękno występujące w przyrodzie. Wg legendy Bóg Ojciec w maju stworzył świat. Przepiękny miesiąc gdy łąki zmieniają swe kolory i spotyka się w nich motyle. Idealny czas przystąpienia dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Nie ma nic przyjemniejszego jak majowe niedzielne popołudnie spędzone z bliskimi, aby letni sezon rozpocząć akcentami smaków.

Menu komunijne jest ważnym elementem całej uroczystości. Polecamy dania tradycyjne i wykwintne. Każde z nich zawsze się sprawdzają i cieszą uznaniem.
Dekoracje stołów w tym czasie to białe bzy, kwitnące jabłonie, barwy jasnozielone.
Komunijny rarytas to deser w postaci tortu.
Zazwyczaj na tę ceremonię doskonale pasuje tort w kształcie „otwartej księgi”. Udekoruje z pewnością każdą ważną ceremonię i jako ozdoba stanie na honorowym miejscu. Polecamy fontanny czekoladowe z owocowymi szaszłykami, desery lodowe, słodkie kąciki itp.
Dzień ten szczególny jest dla naszych pociech. Ważna uroczystość w życiu dziecka. Oczywiście wymiar duchowy jest tego dnia najważniejszy, ale i wyglądem warto podkreślić ważność wydarzenia. Białe alby czy sukienki, wianek we włosach i wyjątkowe uczesanie. Piękne warkocze, koszyczki, włosy upięte w koczek czy loki. A nowość w tym sezonie to satynowe sukienki i wianki ozdobne jak żywe. Dla chłopców garnitury albo alby komunijne oraz wiele innych dodatków. Otwórzmy serce w tym wyjątkowym dniu, dla każdego dziecka komunijnego.
Większość z Państwa pewnie zamówi torty w cukierni, jeśli ktoś jednak zdecyduje się na własnoręczny wypiek polecam ten tort z www. kwestiasmaku.pl. Robiony parokrotnie, zawsze wychodzi.

4 jajka
3 żółtka (białka zachować do bezy)
1/2 szklanki drobnego cukru
1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki mąki pszennej tortowej
Beza
3 białka
150 g drobnego cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
Truskawki
400 g truskawek*
2 łyżki likieru amaretto (opcjonalnie) lub 1 łyżka cukru
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Krem orzechowy
150 g masła orzechowego (z cukrem i solą), temp. pokojowa
100 g masła (średnio twarde)
1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej w granulkach
1/3 szklanki cukru pudru
125 g serka mascarpone (schłodzonego)
1 łyżka miodu
Krem biała trufla
200 g białej czekolady
375 g serka mascarpone (w temp. pokojowej)
250 g śmietanki kremówki 36% (zimnej)
1/4 szklanki cukru pudru
Nasączenie i dekoracja
sok z 1 cytryny
1/3 szklanki Malibu
3 łyżki kawy rozpuszczalnej w granulkach
Przygotowanie
Biszkopt
Jajka ocieplić w temp. pokojowej. Dno formy o średnicy 25 cm wyłożyć krążkiem z papieru do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 170 st. C.
Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę, następnie stopniowo dodawać drobny cukier, po 1 łyżce, cały czas ubijając. Na koniec piana ma być gęsta i sztywna. Po dodaniu cukru ubijać pianę jeszcze przez około 2 minuty aż będzie błyszcząca. Dodawać po jednym żółtku (w sumie 7 sztuk) cały czas ubijając po każdym dodanym. Po dodaniu żółtek ubijać masę jeszcze przez około 3 minuty.
Do oddzielnej miski przesiać mąkę ziemniaczaną i pszenną. Dodać 1/3 otrzymanej mieszanki do ubitych jajek (również przez sitko) i delikatnie wymieszać szpatułką lub krótko zmiksować (najlepiej troszkę zmiksować i troszkę zamieszać). Dodać resztę mieszanki i wymieszać szpatułką lub krótko zmiksować na małych obrotach miksera do połączenia się składników. Wyłożyć do przygotowanej formy i wstawić do piekarnika.
Piec przez 25 minut. Od razu wyjąć i energicznie odstawić na blat. Całkowicie ostudzić.
Beza
Piekarnik nagrzać do 170 st. C. Białka wlać do czystej miski i ubić mikserem na sztywną pianę. Następnie dodawać po łyżce drobny cukier cały czas ubijając. Po dodanym cukrze ubijać białka jeszcze przez około 2 minuty. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną i miksować przez kilkanaście sekund do połączenia się składników.
Spód do formy (bez obręczy) o śr. 25 cm wyłożyć krążkiem z papieru do pieczenia. Wyłożyć na niego bezę, piec przez 20 minut, następnie zmniejszyć temp. do 100 st. C i piec przez kolejne 20 minut. Wyjąć i ostudzić.
Truskawki
Truskawki umyć, osuszyć, oderwać szypułki, pokroić na plasterki, włożyć do garnka, dodać amaretto i zagotować. Gotować przez ok. 8 minut na nieco większym ogniu aż truskawki zmiękną, zaczną się rozpadać i powstanie gęsty sok. Dodać (najlepiej przez sitko) mąkę ziemniaczaną, wymieszać i zagotować, ostudzić.
Krem orzechowy
Do miski włożyć masło orzechowe, kawę, pokrojone na kawałeczki masło oraz cukier puder. Ubijać przez około 2 - 3 minuty, aż masa stanie się jaśniejsza i napuszona. Dodać mascarpone i miód, miksować jeszcze przez ok. 1 minutę aż krem będzie puszysty i gęsty.
Krem biała trufla
Czekoladę roztopić w kąpieli wodej i wymieszać z ocieplonym w temp. pokojowej mascarpone (koniecznie w następujący sposób: dodawać po łyżce mascarpone do roztopionej czekolady, za każdym razem mieszając energicznie łyżką). Ubić śmietankę razem z cukrem pudrem na sztywną pianę. Dodać ją do masy czekoladowej w 3 partiach, za każdym razem delikatnie mieszając łyżką.
Nasączenie i dodatki
Biszkopt przekroić na 2 blaty (dolny może być nieco grubszy). Dolny blat położyć na paterze, skropić połową cytryny i połową Malibu. Wyłożyć truskawki a następnie 3/4 kremu biała trufla. Położyć drugi krążek, znów nasączyć połówką cytryny i Malibu, wyłożyć krem z masła orzechowego i posypać go 1 łyżeczką kawy rozpuszczalnej w granulkach.
Boki tortu posmarować resztą białego kremu, a na wierzchu położyć bezę. Wstawić do lodówki na ok. 3 godziny. Przed samym podaniem boki obłożyć kawą w granulkach.